article-spots
article-carousel-spots
programs
Новини
Як обрати свою професію в ІТ?
2 бер 2023

Ким стати – програмістом, тестером чи дизайнером? Що мені більше підійде – фронтенд чи бекенд? Ці та інші питання турбують чимало початківців, які вирішили обрати ІТ-галузь. Надзвичайно важливо правильно визначитись із професію з самого початку. Як це зробити розказали наші досвідчені експерти.

Євген Лисяков, Software Engineer Manager з львівського офісу EPAM, багато років працює в ІТ та був свідком розчарування вибором професії у колег-початківців. Часто це відбувається через те, що люди обирають професію не тому, що їм це подобається, а тому, що вважається, що на певних спеціальностях поріг входу нижчий. Або це модно чи вигідно по оплаті.

Насправді, це велика помилка. Обирати спеціальність потрібно відштовхуючись від складу свого характеру та природних здібностей. Євген помітив певні особливості, які допоможуть тобі визначитись з майбутньою професією.

Психотипи ІТ-спеціалістів

ІТ-спеціалістів можна поділити на декілька груп:

 • Front end;
 • Back end / Business logic;
 • Data Engineering;
 • Requirements & Quality.

В кожній із цих груп є свої спеціальності, на яких найкраще себе проявити зможе людина з певним складом характеру. Адже як спеціальність, так і проект вимагатиме від спеціаліста особливого набору скілів.

Front-end (творчі та динамічні люди)

Що це?

Це динамічна робота для людей, які мають гарну уяву, адже доведеться працювати з візуалізацією. Тобі потрібно тримати в голові багато підходів до вирішення задач, постійно вчитися, знати останні тренди та розвивати образне мислення.

Для кого?

Фронтенд має два напрями – розробка і дизайн. Спеціальності цієї області підійдуть людям, які люблять спілкуватися, адже вміння комунікувати – одна з основних вимог. Найчастіше, саме дизайнери та бізнес-аналітики є першими людьми, з якими спілкується клієнт. Якщо ти впізнав/ла себе, спробуй такі спеціальності:

 • Interface Design;
 • Front End (JavaScript).

Back-end / Business logic (аналітики)

Що це?

Якщо ми говоримо про роботу з бізнес-логікою, то тут потрібна людина, яка зможе передбачити багато варіантів розвитку подій і побудувати відповідну логіку. Тобі потрібно буде працювати з алгоритмами та структурованим кодом, дотримуючись багатьох стандартів. Не менш важливою є швидкість роботи – це і може стати основною трудністю.

Для кого?

Тут потрібна людина з аналітичним складом розуму. Якщо тобі подобається робота з даними, структурування та аналіз, ти аналітик. Якщо ти впізнав/ла себе, спробуй такі спеціальності:

 • DevOps;
 • Java;
 • .NET;
 • Business Analysis;
 • Drupal.

Data Engineering

Що це?

Це робота з форматами та типами даних. Потрібно продумувати запит і розуміти в якому вигляді дані мають надходити на вхід у бізнес логіку. Тобі потрібно буде трансформувати "чисті" дані та знати, як з ними працювати.

Для кого?

Для цього напрямку потрібні відповідальні, акуратні і люди зі структурованим складом розуму, бо "чистота" даних є одним із кореневих принципів. Тобі потрібно вміти довго всидіти на одному місці, адже це досить кропітка робота. Якщо ти впізнав/ла себе, спробуй такі спеціальності:

 • Robotic Process Automation;
 • DWBI;
 • Big Data;
 • Data Science.

Requirements & Quality

Що це?

Ця спеціальність передбачає наявність критичного мислення. Тобі потрібно вміти критично дивитися на речі та ставити під сумнів очевидне. Помічати неточності – твоя основна робота. Також, потрібно вміти працювати з документацією, добре знати англійську та вміти трансформувати бізнес-вимоги клієнтів для команди.

Для кого?

Ця спеціальність підходить людям, що критично дивляться на речі і помічають дефекти, які не кидаються в очі. Такі люди здатні продумати найбільш неймовірні сценарії роботи з системою та ставити під сумнів очевидне.

Якщо ти впізнав/ла себе, спробуй такі спеціальності:

 • Quality Assurance;
 • Automated Testing;
 • Business Analysis.

Як визначитися із напрямком?

Поговори з представниками напрямів

Найкращий шлях визначитись з напрямом – поспілкуватися з його представниками. Запитай про роботу, подивитись на їх характер і зрозумій, які вони люди. Так ти визначиш, чи ти з ними на одній хвилі.

Також треба обирати те, що більше цікавить і легше дається. Пробуй різні види діяльності і тоді ти побачиш, що тобі більше підходить.

Зрозумій свій характер

Від типу темпераменту залежить те, як ти реагуватимеш на різні робочі ситуації. Є люди, які мислять креативно та дуже швидко схоплюють нову інформацію – таким потрібно рухатись в напрямі фронтенду. Тих, хто вивчаючи нову інформацію дуже глибоко все продумує, зацікавить бізнес-логіка. А тим, хто уважно ставиться до деталей, сподобається працювати з даними.

Визнач, ти інтроверт чи екстраверт

Якщо відштовхуватись лише від типових зайнятостей на проекті, фронтенд більше підійде екстравертам, адже комунікація для них є основною складовою посади. Однак, це залежить від проекту. Ти можеш бути чудовим дизайнером-інтровертом, потрібно лише знайти хорошу команду і правильно побудувати робочі процеси.

А якщо я гуманітарій?

Гуманітарій – це не вирок :) Все залежить від спеціалізації. Тобі потрібно мати бажання розвиватися і добре знати англійську. До того ж, в ІТ є багато напрямків, що не вимагають надзвичайних технічних знань. Наприклад, маркетинг або бізнес-аналіз.

Спробуй себе та добре зарекомендуй у навчанні

Не бійся, що після курсів не візьмуть на роботу. Тут все залежить від тебе і того, наскільки ти вмотивована/ий і добре вчишся. Те, чи візьмуть тебе на проект, в першу чергу залежить від твоїх професійних знань та рівня англійської. Після навчання та стажування в ЕPAM на роботу беруть не всіх, однак, протягом трьох місяців після курсів ніхто не залишався без роботи в ІТ.

Як не розчаруватися у виборі?

Потрібно працювати над собою та своїми очікуваннями. Розчаровуються переважно ті, хто приходить після навчання на роботу і думає, що він чи вона вже все знає і гроші мають литись рікою. А виявляється, треба постійно вчитись. ІТ – це дуже динамічна сфера. Тільки ти щось освоїш, як вже доводиться вивчати щось інше. Наразі кожні 2-3 роки з’являються нові технології – треба бути до цього готовим/ою.

Знову ж таки, не варто обирати спеціальність лише через начебто нижчий поріг входу або популярність, адже професія може тобі зовсім не подобатись. В такому випадку краще вибрати те, з чим тобі буде приємно працювати і виділити більше часу на навчання. Зате в результаті робота приноситиме лише радість. Обирай мудро.