article-spots
article-carousel-spots
programs
Технології
Як опанувати DevOps: путівник для новачків у світ автоматизації та інтеграції
22 лют

Напрям DevOps — це поєднання розробки, операцій та безпеки, який вимагає вміння бути одночасно енергійним лідером, вправним комунікатором та технічно обізнаним і готовим до експериментів інноватором. Ця спеціальність є однією з найцікавіших в ІТ галузі та пасуватиме людям з будь-яким типом темпераменту, адже надає безмежні можливості для професійного розвитку та креативу.


Як зробити перші кроки у світі автоматизації та інтеграції? Порадами з початківцями ділиться Олексій Євтушенко, системний інженер в EPAM, DevOps-євангеліст та один із ключових фахівців проєкту з впровадження штучного інтелекту. Талановитий світчер з багаторічним досвідом роботи в інших галузях, Олексій пройшов навчальні програми EPAM University та вважає, що віра у власні сили — це половина успіху, а решта залежить від навичок, наполегливості та бажання вчитися новому.

Окрім певного технічного мінімуму, початківець у DevOps повинен мати добре розвинені комунікативні навички та володіти англійською мовою на рівні не нижче Intermediate, адже англійська є де-факто мовою технологічної індустрії та міжнародного спілкування в IT-сфері. Приділяйте увагу розвиткові мовних навичок та якомога більше практикуйтеся.

Переходимо до технічного «стартового набору».

Роботу сучасних DevOps-інженерів неможливо уявити без хмарних технологій. Тому майбутнім колегам я рекомендую починати з вивчення однієї з ТОП-3 хмарних платформ: AWS (Amazon Web Services), Azure (Microsoft Azure) або GCP (Google Cloud Platform). Важливо враховувати, що інтеграція та використання унікальних можливостей кожної з них може значно підсилити ефективність вашої роботи. З власного досвіду я рекомендую таку послідовність:

 1. Почніть з AWS: ознайомтеся з основами хмарних технологій на прикладі основних сервісів AWS та попрактикуйтеся у створенні простих проєктів.
 2. Переходьте на GCP: розширюйте свої знання, досліджуючи GCP, з акцентом на вивчення контейнеризації та Kubernetes.
 3. Прокачуйте навички з Azure, щоб збагатити свій досвід роботи з різними хмарними платформами.

Після базового знайомства з хмарними платформами рекомендую переходити до інструментів CI/CD, зокрема:

 • Jenkins, GitLab CI для автоматизації розробки та розгортання додатків.
 • Docker і Kubernetes для контейнеризації та оркестрації.
 • Ansible і Terraform для управління конфігурацією.
 • Prometheus і Grafana для моніторингу, високої доступності та безпеки додатків.

У сучасному світі штучний інтелект стає незамінним помічником системних інженерів. Використання інструментів на основі ШІ, наприклад, GCP Duet AI, надає відчутні переваги, зокрема допомогу із вирішенням нестандартних задач у рамках проєкту. Інколи рішення, запропоновані ШІ, можуть допомагати спеціалістам рости і розвиватись, адже спрацьовують як менторська підтримка. Це надзвичайно важливо з огляду на те, що DevOps-інженер часто працює самотужки або в невеликій команді інженерів.

Рекомендована література:

 1. Дженніфер Девіс, Кетрін Деніелс, «Філософія DevOps. Мистецтво управління IT». Ця книга знайомить читача з технічними, культурними та управлінськими аспектами DevOps-культури і допомагає організувати роботу таким чином, щоб розробка, підтримка та використання програмного забезпечення приносило задоволення.
 2. Еві Немет, Гарт Снайдер, Трент Р. Хейн, Бен Уейлі, Дэн Макін, «UNIX і LINUX Керівництво системного адміністратора» (UNIX AND LINUX SYSTEM ADMINISTRATION HANDBOOK). Тут ви знайдете детальну інформацію про основи адміністрування та роботу в мережах.
 3. Ерік Чоу, «Python для мережевих інженерів. Автоматизація мережі, програмування та DevOps». Путівник з Python, ідеальній мові для мережевих інженерів. Третє видання книги оновлене для використання з Python 3. До нього включено інформацію про аналіз мережевих даних за допомогою стека ELK (Elasticsearch, Logstash, Kibana та Beats) та Azure Cloud Networking, а також використання Ansible та фреймворків pyATS і Nornir.

Рекомендую переглядати відео на YouTube каналі TechWorldWithNana TechWorld with Nana - YouTube (англійською мовою), де ви знайдете навчальні матеріали для початківців з DevOps у простому, цікавому та зрозумілому форматі.

Зверніть увагу на ці онлайн-курси:

А також слідкуйте за відкритими наборами та заходами EPAM University за напрямом Cloud&DevOps.

Про що ви НЕ дізнаєтеся з книжок та посібників?

DevOps-інженерам надзвичайно важливо виробити власний алгоритм вирішення складних та нетипових задач в рамках проєкту. Я раджу дотримуватися такої послідовності:

 1. Розуміння проблеми — чітко визначте, з чим ви маєте справу.
 2. Вивчення інформації — зберіть усі доступні дані та знання про проблему.
 3. Формулювання гіпотези — припустіть можливі рішення на основі зібраної інформації.
 4. Тестування гіпотези — перевірте, чи працюватимуть ваші припущення на практиці.
 5. Вибір найкращого рішення — з усіх протестованих варіантів оберіть найефективніший.
 6. Впровадження рішення — реалізуйте обране рішення в проєкті.
 7. Тестування та оптимізація — після впровадження проведіть тестування та, за необхідності, оптимізуйте рішення.


І наостанок: навчіться вчитися — постійно та невпинно. Це дозволить успішно справлятися з викликами, які часто виникають у роботі DevOps-інженера. Пам’ятайте, розв’язання складних задач приносить неабияке моральне задоволення та піднесення, відкриваючи шлях до нових досягнень.