article-spots
article-carousel-spots
programs
Технології
ТОП-4 причини, чому Java – це безпрограшна ставка
15 жовт 2021

"Java — це те, що буде завжди", – вважає Андрій Дудник, Senior Software Engineer, EPAM. Він зацікавився інформатикою ще за часів програмування на бейсіку, а першою «матеріальною» мотивацією для нього став іспит «автоматом» за розробку міні-гри. Пройшовши кілька ступенів кар'єри — зокрема написання програм для науково-дослідних інститутів, створення фентезі-ігор і навіть вірусу (який, щоправда, міг нашкодити лише за згодою потенційної жертви) — Андрій остаточно вибрав Java і впевнений, що не помилився. На недавній Junior's Online Conference розробник із 25-річним досвідом поділився своїми міркуваннями про те, чому Java – це шлях до особистої свободи.

Java не дозволяє написати поганий код

Я працюю з Java вже близько 20 років. Цьому передувало кілька етапів професійної еволюції — зокрема, написання програм для науково-дослідних інститутів, створення фентезі-ігор та навіть вірусу (який, щоправда, міг нашкодити лише отримавши згоду від потенційної жертви і остаточно переконав мене в тому, що шлях кіберзлочинця – не для мене).

Від самого початку мене вразила зрілість цієї мови та вбудована спроможність писати чистий, зрозумілий код. Звичайно, якщо свідомо намагатися зіпсувати проєкт, можна це зробити і на Java, але загалом мова сприяє створенню правильного красивого коду.

Через історичні обставини Java розроблялася за принципом "пишемо один раз, запускаємо усюди". Річ у тому, що у 90-х роках на ринку існувала велика кількість процесорних архітектур і розробникам доводилося писати коди під кожний окремий випадок. Це значно ускладнювало роботу та потребувало відчутну кількість часу. Створена у 1995 році Java мала стати універсальною платформою, яка дає розробникам змогу писати код, сумісний з усіма наявними архітектурами. До того ж, цю мову розробляли вчені зі Стенфордського університету, які інтегрували в продукт дух свободи та рівноправ’я "за замовчуванням". Отже, головна характерна риса Java — її адаптивність.

Java та її похідні є усюди

Що спільного у «розумних» кавоварок, додатків для Android, e-commerce веб-сайтів, популярних ігор, інтегрованих середовищ розробки, хмарних середовищ? Певно, ви вже здогадалися, що мова йдеться знову про Java. Сьогодні ця мова та її похідні тією чи іншою мірою присутні практично усюди.

Java — найпопулярніша серверна мова серед провідних технологічних компаній. Її використовують Google, Amazon, Youtube, Twitter, eBay, LinkedIn, і цей список можна продовжувати дуже довго. Потужні хмарні системи Enterprise-рівня базуються на Java, хоча для прототипування обирають скриптові мови на кшталт Go чи Python. Популярні сучасні мови програмування Kotlin та Scala працюють на віртуальній машині Java (JVM), всередині якої компілюються у притаманний Java байт-код.

Головний тренд 2021 року, за версією журналу Software Development Times, а саме та тенденція, яка набирає обертів та дозволяє прискорити й здешевити цифровізацію бізнесу – це low code. Варто зазначити, що low code платформи вже перетворилися на повноцінне рішення для бізнесу завдяки використанню стандартних технологій Java.

І навіть Big Data, яка традиційно вважається територією Python, поступово починає включати елементи Java. Адже завдяки наявності великої кількості перевірених роками типових рішень, бібліотек тощо можна легко створити каркас та додати певні нюанси, яких потребує та чи інша задача.

Java – це есперанто цифрового світу

Java – це спільна мова міжнародної ІТ спільноти. Вже понад 20 років її вивчають у провідних світових університетах. Враховуючи актуальні тенденції, можна спрогнозувати, що і протягом наступних 15-20 років переважна більшість архітекторів "спілкуватиметься" на Java.

Розробники, які володіють Java, знайомі практично з усіма концепціями інших мов, а отже, можуть бути спокійними за власне професійне майбутнє.

Java – це вибір потужних корпорацій та більшості індустрій, серед яких рітейл, автомобільна промисловість, фінтех, e-commerce, охорона здоров’я та багато інших. Окрім очевидних аспектів – таких, як універсальність та адаптивність мови – це зумовлено ще й географічними факторами. Java – це мова, яка широко розповсюджена в світі, на відміну, наприклад, від Python, популярність якого, приміром, в Азії дуже низька. З урахуванням глобалізації, часто розробка та підтримка продуктів відбувається у різних частинах світу, а тому замовники враховують і цей фактор.

Java – це широкі можливості, але й суворі вимоги

Для того, щоб залишатися свободними з Java, потрібно, перш за все, бути активним. Вивчити популярний фреймворк на кшталт Spring та вважати себе затребуваним розробником на роки – це професійне самогубство. Для розвитку потрібно постійно вчитися, розбиратися, пробувати щось нове. Ваші помічники у цьому – стрічки галузевих новин, професійні блоги, пет-проєкт, на якому ви зможете пробувати усе, про що щойно прочитали.

Отже, якщо ви вирішили закласти фундамент сталого професійного розвитку, не намагайтеся гнатися за трендами: натомість пильніше придивіться до основ. І якщо Java – це те, що вам цікаво, запрошуємо ознайомитися з розкладом відкритих наборів за цією спеціалізацією в ЕРАМ University.