article-spots
article-carousel-spots
programs
Технології
JavaScript для автоматизатора: особливості, переваги, інструменти
20 жовт 2021

Кожна мова програмування, яку використовують для автоматизації тестування, має свої особливості. JavaScript тому не виключення. Дмитро Прокопук, EPAM Software Testing Team Leader, пояснив, чому JavaScript користується такою популярністю серед автоматизаторів, в чому полягають особливості мови та переваги її інструментарію.

Що потрібно знати автоматизатору про JavaScript?  

JavaScript — це мова з динамічною типізацією. У динамічній типізації можна опустити визначення типів даних для змінних, воно відбувається автоматично під час виконання програми. Завдяки цьому код пишеться швидше, втім, у майбутньому через це є шанс не помітити помилки.  

JavaScript — це мультипарадигменна мова: вона підтримує і функціональний, і об’єктно-орієнтований стилі програмування. З точки зору автоматизованого тестування мультипарадигменність JavaScript надає гнучкості у побудові архітектури проєкту, можливість легко та швидко писати тести.  

JavaScript має найбільшу інфраструктуру пакетів для мови. Наприклад, якщо в рамках тестів вам потрібно працювати з PDF, XLS або іншими файлами, в JavaScript вже є пакет, який допоможе вам протестувати будь-який з цих форматів.  

Переваги інструментів автоматизації JavaScript  

Немає ініціалізації Selenium WebDriver  

Selenium WebDriver — це інструмент для автоматизації дій веб-браузера. Щоб працювати з Selenium WebDriver, його потрібно ініціалізувати тобто, оголосити. Але оголосити правильно. Для цього застосовуть різні підходи, які мають вигляд паттернів проєктування.  

В JavaScript-інструментах нам не потрібно ініціалізувати Selenium WebDriver і обирати, який підхід застосувати. Розробники інструментів врахували попередній досвід і реалізували ініціалізацію драйвера за нас. У інших мовах нам потрібно самостійно оголосити Selenium WebDriver, що, по-перше, вимагає часу, а, по-друге, автоматизаторам-початківцям складно зробити правильно.  

Широкий вибір  

Особливо гарно це помітно на прикладі UI-автоматизації, де застосовуються три підходи до використання інструментарію JavaScript:  

  • Selenium based. Класичний підхід до автоматизації веб-додатків, коли ми звертаємось до браузера (Chrome, Firefox) через Selenium WebDriver.  
  • DevTool Protocol based. Це новий підхід, за якого ми звертаємось до браузеру не через Selenium WebDriver, а через DevTool.  
  • JavaScript based. У цьому випадку ми звертаємось до браузера через функціонал, реалізований на JavaScript.  

Технічні можливості  

Автоматизація не стоїть на місці. І з розвитком технологій фронтенду в тестуванні з’явилась необхідність працювати з Network Tab браузера без підключення додаткових бібліотек (це час на пошук, вивчення підключення), чого немає в інструментах на Java, C#, Python.  

Низький поріг входу  

Щоб почати писати автотести на JavaScript, достатньо:  

  • Вміти шукати локатори. Локатор — це рядок, який дозволяє знайти елемент (кнопка, поле для введення) на сторінці веб-додатка або сайта.  
  • Знати основи JavaScript. Сюди входять: типи даних, умовні вирази, робота з функціями, масивами та циклами.  
  • Бути знайомим з патерном Page Object. Page Object — це базовий підхід до організації проєкту автоматизації (тестового фреймворка). Почитати про нього можна тут.

JavaScript — мова фронтенду  

Тому, якщо у вас веб-проєкт, то розробники точно знатимуть JavaScript і допоможуть організувати інфраструктуру тестового фреймворку, зробити ревью, написати тести.  

Інфраструктура для розробки  

Середовище JavaScript зростає дуже швидко. Тож, з великою ймовірністю, ви зможете знайти і використати вже готовий пакет їх в середовищі JavaScript вже понад 1,3 млн.

Де застосовують інструменти JavaScript?  

  • Автоматизація веб-додатків. Переважно це емуляції дій користувача у браузері. Наприклад, автоматично можна протестувати форму входу в додаток та інші більші складні випадки.  
  • Автоматизація сервісів. У всіх додатків є сервіси, які реалізують основну логіку роботи додатку. JavaScript-інструменти дають можливість швидко почати їх автоматизацію.  
  • Автоматизація десктопних додатків, написаних за допомогою технологии Electron. Найвідоміші додатки, написані на Electron — Skype і Visual Studio Code. У JavaScript є інструменти для перевірки роботи візуальної частини і безпосередньо додатку.  
  • Автоматизація мобільних додатків. Мобільних додатків розроблятимуть все більше, тому автоматизація — один із трендів. За допомогою інструментів JavaScript ви зможете автоматизувати як Android-, так і IOS-застосунки. 


Бажаєте вивчити одну з топ-4 мов програмування і навчитися створювати тестові фреймворки, завдяки яким продукт раніше потрапить до кінцевих споживачів? Тоді реєструйтесь на безкоштовне навчання на програми за напрямом Test Automation в EPAM University!