article-spots
article-carousel-spots
programs
Технології
Project managers в ІТ: управлінці, технарі, або …чемпіони з переговорів?
15 бер 2023

«Вправний менеджер може бути однаково продуктивним як в IT, так і, наприклад, в управлінні супермаркетом або будівництві. Такі приклади є навіть серед моїх колег», ділиться Поліна Приходько, Project Manager в ЕРАМ. Ми попросили Поліну розповісти про те, чим займається менеджер проєктів у галузі ІТ, як виглядає її типовий робочий день, та які вимоги висувають зараз до РМ-ів.


Хто такий Project Manager, або PM?

Якщо виходити з назви професії, стає зрозуміло, що це особа, яка керує проєктом. Хоча насправді таке визначення доволі примітивне. У нашому контексті ми розглядатимемо IT проєкти, але, як свідчить досвід, вправний менеджер може бути однаково продуктивним, як в IT, так і, наприклад, в управлінні супермаркетом, або навіть у будівництві. Такі приклади є навіть серед моїх колег. Насправді обов'язки PM різняться як у різних компаніях, так і всередині однієї і тієї самої — в залежності від особливостей проєкту.

Отже, що саме робить PM на проєкті?

Для прикладу наведу типовий розклад дня менеджера, який керує одним проєктом: 

1. Перегляд та, за необхідністю, відповідь на електронні листи та повідомлення у месенджерах.

Менеджер завжди починає працювати раніше за команду розробників принаймні на одну, або навіть на кілька годин. Мій робочий день зазвичай починається о 08:30-09:00 ранку, і протягом першої години я встигаю завершити кілька задач, які потребують зосередженості. О 10:00 починає робочий день моя команда, відповідно виникають питання, прохання до менеджера. Отже, чимало часу доводиться присвячувати комунікації, часто незапланованій.

2. Планування нових онлайн-зустрічей на день, коригування свого розкладу та розкладу команди.

У роботі я користуюсь правилом «Не більше ніж 3 міта на день, два з яких для команди та проєкту». Робота має бути виконана в рамках дедлайну, а кількість зустрічей (або IT-сленгом — коллів) безпосередньо впливає на продуктивність. Впевнена, що в багатьох теж бувають дні, коли в календарі через зустрічі важко навіть знайти 15 хвилин на каву. Уявіть собі розробників у такій ситуації — вони фізично не матимуть часу для виконання роботи. Якщо подібне відбувається, треба згадати та скористатися підходом ROAM (*Resolved-Owned-Accepted-Mitigated). Знайдіть свій шлях, навіть якщо він не типовий. Можливо, ви і є наступний геній, який створить свій маніфест, що буде допомагати проєктам в усьому світі.

3. Щоденний (daily) мітинг із командою

На ньому ми обговорюємо, що було зроблено вчора, який план на сьогодні, які є блокери та як їх подолати. Якщо блокерів немає — це не привід вважати, що вони не з’являться завтра. До цього треба бути морально готовими. 

4. Моніторинг завдань та їхнього прогресу.

5. Підготовка до наступних зустрічей: складання плану, тез для обговорення, надсилання адженди учасникам. 

6. Проведення мітингу з клієнтом, після якого потрібно підготувати та вислати підсумки зустрічі та призначити дату та час наступної.

7. Планування або проведення рефайнменту, пре-демо / демо, ретро тощо.

8. Актуалізація документації та дослідження метрик проєкту, планування поточних завдань та ознайомлення з новими задачами.

9. Перевірка email та месенджерів для коригування планів на наступний день.

Через те, що часто ми працюємо із закордонними замовниками, зустрічі з клієнтами відбуваються ввечері, або навпаки – рано вранці. Для ІТ немає географічних кордонів — це плюс, але, як наслідок, часових поясів немає також.

Які вимоги висувають до PM (засновано на власному поточному досвіді)?

Розуміння Agile принципів та досвід у застосуванні його фреймворків.

 • Scrum: яким він має бути та як саме ви його адаптували під свої потреби. Мабуть, найпопулярніший із фреймворків, який дуже гарно підходить для рішення як типових, так і нетипових тасків;
 • яка принципова різниця між Kanban та Scrum;
 • що таке TDD (BDD), Lean та екстремальне програмування.

► Вміння орієнтуватися в метриках проєкту: capacity, velocity тощо.

► Розуміння понять:

 • SMART для задач та INVEST для завершених проєктів та історій користувачів
 • DoD, DoR
 • Acceptance Criteria
 • Quality Gates
 • Story Points, чому вони корисні та як їх продуктивно використовувати
 • як розрахувати focus-factor

Якщо й далі заглиблюватися, то тем насправді дуже багато. Отже, той, хто шукає — знайде .

► Розуміння моделей ризиків.

► Практика в попередженні та вирішенні конфліктів.

► Гнучкі навички, або soft skills.

Високий рівень володіння англійською.

Глибоке розуміння профільного домену.

Ваш досвід має бути підтверджений реальними прикладами. Як і працівники, так і компанії зазвичай мають декілька профільних доменів, тож на це звертають увагу.

Що варто робити, щоб стати справжнім PM-ом?

Про те, яким має бути менеджер проєктів, багато сказано та написано. Але, нажаль, ідеального шляху немає — не виключено, що в певний момент і ви опинитеся в категорії «несправжніх» менеджерів. Боятися цього не потрібно!

 • У різні періоди професійного становлення ви теж будете різними. Не бійтеся спробувати щось нове, підходьте до своїх висновків з різних боків; так ви побачите й позитивні, і негативні сторони своєї роботи в прогресі часу.
 • Обдумуйте свої дії кілька разів і розглядайте наслідки заздалегідь. Це дасть змогу бачити більш точну загальну картину вашого проєкту та команди. Шукайте себе, експериментуйте та не бійтеся спробувати щось нове.
 • Не зволікайте зі стартом у професії. Починайте з найпростіших ІТ спеціалізацій — саме з цього моменту почнеться ваш реальний досвід. Звичайно, буде чудово, якщо паралельно із роботою у вас буде можливість розширювати базу знань, працювати з досвідченим ментором, проходити додаткові курси, заглиблюватися в певні нюанси професії.


Я починала з ролі «саппорт-допоможи-врятуй-налаштуй» менеджера 😊 Але протягом одного лише року я отримала власний проєкт та почала працювати з командою з п’яти розробників. Було важко, але надзвичайно продуктивно.

Поважайте й любіть свій проєкт та команду – і ваша робота буде цікавою, важливою та корисною! І не забувайте слідкувати за програмами EPAM University з Project Management — реєструйтесь на відкриті програми або підписуйтесь на поштові повідомлення за напрямом.