article-spots
article-carousel-spots
programs
Технології
Життєвий цикл розробки програмного забезпечення за Agile-методологією. Що це таке і які фази охоплює?
10 трав 2023

Якими є основні кроки у створенні програмного забезпечення та які фахівці до цього залучені? У цій статті, Сергейс Зіковс, Product Manager в EPAM Latvia, розповів про життєвий цикл розробки ПЗ за Agile-методологією й поділився своїм досвідом у цій царині.

Життєвий цикл розробки ПЗ за Agile-методологією (Agile SDLC) це процес розробки ПЗ, який враховує зміну вимог, ринкові умови та потреби клієнтів. Він ґрунтується на співпраці, командній роботі та постійному вдосконаленні. 

Цей процес включає кілька ключових етапів: планування, проєктування, розробку, тестування, розгортання та обслуговування. Розгляньмо докладніше кожний етап і спробуємо зрозуміти, чому всі вони життєво важливі для створення якісного програмного забезпечення.  

Етап планування  

Планування є початковою стадією життєвого циклу розробки ПЗ. Проєктна команда працює зі стейкхолдерами, щоб з’ясувати чи продукт є життєздатним і цінним та чи можливо його реалізувати. Найкращим результатом буде вироблена стратегія щодо продукту, яка визначає бачення, цілі, обсяг та мінімально життєздатний продукт (MVP minimum viable product), а також містить задокументовані вимоги та беклог продукту (перелік функцій, які той має містити). Ключовими людьми тут є менеджери/власники продукту та бізнес-аналітики. Відтак команда вирішує, які технології та ресурси використовувати для створення продукту. За це відповідають делівері-менеджер і архітектор рішень. 

Етап проєктування 

На цьому етапі, проєктна команда починає працювати над архітектурою та UI/UX продукту. Дизайнери створюють перші каркаси, макети та прототипи, щоб допомогти стейкхолдерам візуалізувати кінцевий продукт і перевірити користувацький досвід. Вкрай важливо запропонувати щось матеріальне якомога швидше, щоб прискорити зворотний зв’язок від стейкхолдерів, а в ідеальному світі ще й кінцевих користувачів. 

Етап розробки 

Проєктування завершено. Що далі? Розпочинається стадія розробки. Команда починає будувати продукт, застосовуючи ітеративний та інкрементний підхід, або інакше спринти. Вони поділяють беклог продукту на менші, здійсненні завдання, які називаються історіями користувачів, а потім визначають їхню пріоритетність, оцінюють і працюють над ними у порядку, встановленому беклогом продукту. Зазвичай, команда складається з власників продукту, розробників, бізнес-аналітиків та QA-інженерів. 

Етап тестування 

Після етапу розробки ми маємо переконатися, що все працює належним чином і відповідає очікуванням стейкхолдерів і кінцевих користувачів. Ключовими людьми на цій стадії є QA-інженери, які використовують різні методології тестування, як-от модульне, інтеграційне, системне та приймальне тестування, щоб переконатися, що продукт є функціональним, надійним і зручним для користувача. 

Етап розгортання 

Наступним етапом у цьому процесі є розгортання. Щоб пересвідчитися, що продукт працює належним чином, команда розгортає його у виробничому середовищі та проводить останній раунд тестування та перевірки. DevOps-інженер налаштовує середовища та конвеєри та керує процесом розгортання.  

Етап обслуговування 

Завершальним етапом є обслуговування, коли команда розробки постійно підтримує продукт. Вони відстежують його продуктивність, усувають будь-які проблеми чи помилки, що виникають, а також надають оновлення та покращення для поліпшення функціональності продукту та взаємодії з користувачем. 

Отже, дотримуючись цієї методології, завдяки її гнучкості та швидкому зворотному зв’язку, проєктні команди можуть ефективніше розробляти високоякісне, зручне програмне забезпечення.