article-spots
article-carousel-spots
programs
Матеріали
JavaScript: матеріали для самопідготовки
11 лип 2023

JavaScript це, так би мовити, найкращий приятель HTML і CSS. Якщо провести аналогію з мультфільмами, то HTML і CSS – це зображення героїв, а JS – те, що змушує їх рухатись. Таке порівняння доволі влучне, адже з самого початку JavaScript був створений, щоб «зробити сторінки живими». А так як програми на мові JS називаються скриптами, стає зрозумілою перша назва мови – LiveScript.

Згодом, однак, мову було перейменовано: в період створення LiveScript зростала популярність Java, тому назву мови вирішили змінити на JavaScript і позиціонувати її, як «молодшу сестру» Java. Цікаво, що компанія Sun, яка розробила Java, не має жодного відношення до JavaScript, вона лише дозволила використовувати Java як частину назви.

Зараз JavaScript займає вигідну позицію, в якості найбільш розповсюдженої мови для браузера з повною інтеграцією з HTML та CSS. І хоча JS створювався тільки для браузерів, в 2009 році з'явився Node.js, який вивів цю мову за їх межі. Таким чином, JS підтримується всіма видами браузерів, всіма ОС на десктопних і мобільних пристроях. 

Гнучкість та широкі можливості застосування зробили JavaScript однією з найпоширеніших мов програмування у світі.

JavaScript – одна з найбільш зручних мов для програмістів-початківців. З одного боку, мова достатньо проста: програма на JS – це текст, який можна писати в будь-якому текстовому редакторі. З іншого боку, JS включає такі важливі для програмування речі, як алгоритми, об'єктно-орієнтовану модель, структури даних. Починати з JavaScript корисно ще й тому, що синтаксично він нагадує С: вивчивши JS, можна отримати загальні уявлення про інші «сіподібні» мови (наприклад, С++, C#, PHP).

Щоб пом’якшити граніт JS-науки, новачкам рекомендуємо починати зі знайомства з основою основ – HTML і CSS. А для більш предметного вивчення JavaScript ми підготували підбірку корисних матеріалів.

Книги

 • JavaScript: The Good Parts — оглядова книга експерта в області JavaScript Дугласа Крокфорда, стане в нагоді для тих, хто починає свій шлях у розробці.
 • Eloquent JavaScript, 3rd Edition: A Modern Introduction to Programming — орієнтована на практику книга, яка не лише дає уявлення про теоретичні характеристики JS, але й містить велику кількість прикладів та задач. А ще вона є у відкритому доступі ;)
 • JavaScript: The Definitive Guide by David Flanagan — основна перевага цієї книги це її актуальність: останнє видання зібрало в собі увесь фундамент мови. Хоча оповідання є доволі "сухим", автор все одно встигає деінде жартувати, а головне — пояснювати теми так, що у вас не залишиться питань.

Сайти та мануали

 • Ресурси для розробників, від розробників — змістовна документація на платформі Mozilla, яку формують безпосередньо розробники.
 • JavaScript Tutorial — англомовний портал з інтерактивними тьюторіалами з JavaScript.
 • FreeCodeCamp — якщо ви шукаєте найостанніші знання з JS, радимо даний ресурс, де паралельно вивченню теорії ви зможете практикуватися в написанні коду. Ідеальний рецепт: вивчення книги і, водночас, практика на сайті.

Ігри

 • Code Combat — для практики JavaScript та HTML

Ви – хоробрий герой, якому, за всіма канонами фентезі, потрібно пройти сотні підземель та подолати натовп ворогів. У наявності є:

 1. середньовічний сеттинг, купа луту та предметів, з якими можна взаємодіяти
 2. неймовірно деталізований дизайн
 3. майже 20 годин геймплею та можливість практики JavaScript та HTML на ваш вибір

Цю гру можна вважати симулятором ресторанного бізнесу. Перед вами – стіл, на столі – різноманітні об’єкти, серед яких потрібно кодом "виділити" потрібні речі. За 32 рівні гри можна легко вивчити майже всі основи CSS, та ще й відчути себе спритним шеф-кухарем.

 • Untrusted — для практики JavaScript

Rogue-like всесвіт з мінімалістичним дизайном, де всім можна керувати через “хакнутий” комп’ютер головного героя. 20 рівнів, де, окрім переміщення картою, потрібно битися з бойовими дронами, перепливати річки, проходити лабірінти, шукати ключі та долати босів. Кількість можливих рішень залежить тільки від ваших скілів та фантазії.

А якщо ваше рішення стати експертом в JS остаточне, безповоротне і вимагає більш рішучих дій, то пропонуємо зареєструватися на доступні програми з JavaScript від EPAM.