article-spots
article-carousel-spots
programs
Матеріали
Project Management: 10 базових книг з трьох ключових тем
26 січ 2023

Менеджери проєктів, або PМ-и – це ядро будь-якої проєктної команди. Стартувати в професії вам допоможуть ці книги, рекомендовані досвідченими PM-ами в ЕРАМ.

Розподілення ресурсів, постановка завдань, відстежування перебігу проєкту та оцінювання його ефективності на кожному з етапів, а також ще безліч обов’язків є сферою відповідальності Project Management-спеціаліста. Додайте до цього потужну технічну експертизу та персональну відповідальність за успішність цілого проєкту. Звучить захопливо? Тоді, ймовірно, професія менеджера проєктів в ІТ — це те, що підходить саме вам.

Зібрали добірку з 10 книг, які допоможуть познайомитися з кожним аспектом експертизи такого спеціаліста.

Project Management Body of Knowledge (PMBOK)

Почніть з основних засад, які викладені в Project Management Body of Knowledge або PMBOK (рекомендуємо видання 6 та 7). Це збірка стандартів, найкращих практик та процедур для успішного планування та реалізації проєктів, а також одна з найбільш цитованих і обговорюваних книг для керівників проєктів, яка може бути важко зрозуміти абсолютним початківцям. Але, подорожуючи далі, ви помітите, що звертаєтеся до неї все частіше. Почніть свій список книжкових покупок з PMBOK, а потім додайте зверху базових матеріалів. Альтернативно, шукайте…

Brett Harned. Project Management for Humans: Helping People Get Things Done

Якщо ви не готові одразу братися за PMBOK, прочитайте цю «спрощену версію», яка буде чудовим стартом для новачка. Навіть якщо ви не станете менеджером проєктів у майбутньому, навички оцінювання ресурсів, планування завдань, ефективного спілкування, ідентифікації слабких місць проєкту, розв’язання проблем, вміння нести відповідальність за результат стануть вам у пригоді в будь-якій сфері життя.

Лідерство та управління людьми

Patrick Lencioni. The Five Dysfunctions of a Team

У цьому бестселері New York Times розповідається вигадана історія Кетрін, нової генеральної директорки DecionTech — технологічного стартапу родом із Кремнієвої Долини. Кетрін приходить до команди, яка, попри всі сприятливі чинники, чомусь не працює. Разом із головною героїнею нам потрібно з’ясувати, чому.

Звісно, перше, що робить Кетрін — це розмовляє з ключовими фігурами в цій справі. Через правильні питання та реалістичні діалоги, ми розплутуємо зовсім непросту ситуацію, яка склалася в команді та призводить до її руйнування. Руками Кетрін автор просіює всі проблеми, відділяє головніші та дає читачу в руки інструменти їхнього вирішення. Остання третина книги — це «розбір польотів», стислий опис (спойлер 😅) кожної з 5 дисфункцій, її детальний аналіз та вправи для керівників, які допоможуть привнести позитивні зміни в команду, яка хворіє на таку дисфункцію.

Ray Dalio. Principles: Life and Work

Від кого варто приймати поради з оцінювання ризиків та керування командою, як не від «Стіва Джобса у світі інвестицій»? Рей Даліо зробив свою першу інвестиційну «вправу» коли йому було 12 років — придбав акції авіакомпанії на $300, що принесло йому трикратний прибуток. Потім були школа бізнесу, торгівля на фондовій біржі та звільнення, а відтак — відкриття Bridgewater Associates. У цій майже біографічній книзі Рей ділиться своїми поглядами на життя та принципами, які зводять в абсолют ідею про те, що керування командами це те саме, що і тренування спортивної команди.

Чому варто читати цю книгу? Тут — 5 принципів, які, за запевненням автора, доведуть вас крок за кроком до будь-якої цілі; інструкції з правильної постановки та аналізу завдань; чіткість, прозорість і чесність, без зайвої води та приклади з особистого життя з вплетенням кумедних історій та анекдотів. Керівникам команд буде особливо корисно прочитати третій розділ книги, з якого можна дізнатися про принципи побудови здорового бізнесу — правильну культуру, підбір команди та протоколів, які визначатимуть компанію в найменших її проявах.

Методології Scrum, Kanban і Agile

Jeff Sutherland. Scrum: The Art of Doing Twice the Work in Half the Time

Scrum, за великим рахунком, став стандартним фреймворком для керування командою в багатьох бізнесах. Але є нюанс: якщо з усієї компанії сутність та вигоду від введення нової прозорої системи бачить тільки топменеджмент, Scrum працювати не буде.

Ім’я Джеффа Сазерленда в цьому контексті може бути вам знайомим — це людина, яка працювала над створенням методології Scrum, а також долучилася до розроблення Agile Manifesto. «Хто проблему створив, тому її і вирішувати», — подумав Джефф, а отже світ побачила книга, яка пояснює вигоду від введення цієї методології на всіх рівнях відповідальності. Якщо до цього у вас були питання на кшталт «Дейлі мітінги потрібні, щоб мене було легше контролювати?» або «Як я маю працювати з такою кількістю дзвінків?» (що, до речі, є індикатором того, що Scrum у вас у команді працює якось не так), ця книга пояснить мотивацію за кожним постулатом із філософії Scrum.

Jurgen Appelo. Management 3.0: Leading Agile Developers, Developing Agile Leaders

Чули про теорію складності? Це наукова концепція, яка пояснює устрій багатокомпонентних систем: живих організмів, екосистем, суспільств та, крім того, великих організацій. Фішка цієї книги в тому, що вона розглядає принципи Agile-менеджменту, який фокусується на колаборації, гнучкості та постійному покращенні, під «соусом» психології, теорії складності та дизайн-мислення. Але не лякайтесь усіх цих страшних термінів: матеріал книги пояснено так легко та доступно, що наші PM-експерти вважають цю книгу маст-рідом для початківців.

Ця книга не відкриває Америку, а натомість збирає розкидану інформацію з Agile-менеджменту й логічно та послідовно викладає її (з кумедними кейсами та практичними вправами). Книга розбита на теми, які охоплюють складові частини Agile-підходу: фідбек, делегування, мотивацію, комунікацію, культуру, масштабування та інші buzz-words.

David J. Anderson. Kanban: Successful Evolutionary Change for Your Technology

Kanban з японської дослівно перекладається як «вивіска» або «білборд», а сам підхід виник у далекому 1940 році на виробництві Toyota. Як фірмовий почерк японської філософії, підхід Kanban до організації роботи в команді страшенно простий і складається всього з 5 принципів, серед яких є точно відомі вам візуалізація та обмеження кількості завдань «в роботі». Але недооцінювати цю систему не варто!

Скористайтеся підходом Kanban, щоб підвищити якість роботи, зменшити ризик вигорання в команді, зробити процеси розроблення продукту прозорими та гнучкими. А практичні поради з його імплементації, викладені одним із піонерів Kanban, ви знайдете в цій книзі.

Управління часом, або тайм-менеджмент

David Allen. Getting Things Done: The Art of Stress-Free Productivity

Потопаєте під вагою незакінчених завдань та to-do списків? Ця книга стане рятівним колом для вас і вашого ментального здоров’я. Чи насправді наш мозок працює як комп’ютер, чому найкращі ідеї приходять за кермом, що робити, коли нав’язлива думка не покидає голову і як перейти від абстрактного мислення до реальних дій — усе це дізнаємось із книги, яку Forbes включив до списку «10 книг, які зроблять вас розумнішими, багатішими та щасливішими». Вірити на слово не варто, а краще прочитати та впевнитися самому.

John Doerr. Measure what matters: How Google, Bono, and the Gates Foundation Rock the World with OKRs

Вчимося ставити цілі як Google-інженери з «Measure what matters». Ця книга присвячена OKR (Objectives and Key Results) — системі, яка використовується для постановки завданьта вимірювання успіху. Щоб не давати нам саму суху теорію, автор використову приклади найбільших компаній та організацій у світі, розкриваючи їхній підхід до планування, трекінгу прогресу та досягання успіху. Книга побудована у форматі покрокового гайда й має достатньо прикладів, щоб не бути енциклопедією, і достатньо практичних порад, щоб не покриватися пилом на вашій книжковій поличці.

Erin Meyer. The Culture Map

Коли на status meeting збирається команда з 5 країн світу, навіть найдосвідченіший менеджер відчує себе невпевнено. Де знайти інструкцію до керування командою з кількома різними філософіями та з різних часових зон? І як зробити командну роботу ефективною, попри мовний та культурний бар’єри?

Ця книга є, без перебільшення, GPS-навігатором для менеджерів, які відчувають напругу між членами командами з різних країн. Цей мануал розкриває те, як життя у своєму культурному полі викривляє бачення інших — а також допомагає зробити перші кроки назустріч плідній, взаємоповажній роботі з фахівцями з будь-якого куточка світу. Окрім загального аналізу, тут можна знайти розбір лінгвістичних та історичних особливостей культур світу, основні причини напруги та непорозумінь, а також зрозуміти, як вас бачать інші люди — і як потрібно бачити їх.

Це «стартовий пакет», щоб познайомитись з напрямом проєктного менеджменту. Перегляньте розклад наших освітніх програм і зареєструйтеся, щоб розширити свої знання та збагатити їх практичним досвідом.