article-spots
article-carousel-spots
programs
Новини
Шалена популярність ІТ, фокус на безпеці, навичка самонавчання. Що треба знати про українське ІТ 2022-2023
30 січ 2023

Чого очікувати індустрії ІТ в майбутньому році? Які напрямки обирають в EPAM University? Які якості джуніора будуть особливо цінними? Яким був 2022 і які очікування від 2023 року, — отримали відповіді від експертів EPAM.

Юрій Антонюк, віцепрезидент, голова EPAM CEE

«Нас чекають роки відбудови і запитів на ІТ-послуги»

Після кожної війни рано чи пізно наступає період активної відбудови. На зміну старим, часто ще радянським конструктам, будуть приходить сучасні, технологічні. Саме тому послуги ІТ-фахівців будуть особливо затребувані в Україні.

Водночас продовжиться попит на послуги наших спеціалістів за кордоном. Завдяки їх роботі відбудова руйнувань у транспортній, житловій, енергетичній, військовій, соціальній сферах, відбудеться оперативніше. Україна продовжить інтеграцію до західної екосистеми, і це вплине на розвиток продуктової складової ІТ-галузі. 

Очікується, що великі ІТ-бізнеси, які раніше не мали представництв в Україні, але почали допомагати країні на волонтерських засадах, в майбутньому можуть відкрити нові офіси. Отже, можемо сподіватися на появу в Україні потужних комерційних проєктів в багатьох галузях, зокрема у напрямі military tech.

Денис Гриньов, керівник освітніх програм EPAM University

«2022 – був роком згуртованості та партнерства»

Війна стала трендсеттером всієї нашої роботи в 2022 р. Але ми пишаємося, що нам вдалося не просто згуртуватися, а й перебудувати свої плани в нових реаліях і сфокусуватися на соціальних потребах. Один із яскравих спогадів – школярі, учасники нашої Pre-Junior Program. Коли взимку ми на кілька тижнів взяли паузу, саме вони, школярі, наполегливо просили відновити навчання, що стало для нас поштовхом до дій.

Коли в перші дні повномасштабного вторгнення до нас прийшов Харківський університет радіоелектроніки, разом з AWS нам вдалося допомогти університету перенести сервер дистанційного навчання в безпечну хмару. Згодом ми масштабували цей проєкт до 22 університетів і досі продовжуємо їх підтримувати.

Ми продовжуємо створювати можливості для розвитку цифрових компетенцій українців: провели традиційні стажування для вчителів та навчання старшокласників разом з Асоціацією ІТ України. Більш того, вже плануємо нові проєкти для світчерів.

Підвищення інтересу до ІТ. Війна підштовхнула багатьох до зміни професії – через втрату роботи чи переїзд за кордон люди прагнуть отримати стабільний міжнародний фах. Буквально за два місяці нам вдалося підготувати і запустити програму для початківців IT Fundamentals, яка зібрала понад 18 тисяч реєстрацій охочих. 1 660 випускників програми вже обрали свою спеціальність в ІТ, а ми відкрили до доступ до самостійного навчання на цьому курсі. І хоча сьогодні зростання галузі не таке велике, як минулого року, втім воно є. Ми йдемо вперед і десятки випускників EPAM University щомісяця отримують позиції на нових проєктах. За рік таких було понад 500 випускників. Сьогодні ми передусім націлюємо студентів на накопичення знань. На відміну від інших сфер, в ІТ все прозоро і ті, хто добре навчалися самостійно, можуть отримати позиції за критеріями навченості. Згодом ці знання стануть фундаментом для відновлення держави в майбутньому.

До речі, про майбутнє ІТ. Напрями кібербезпека, обробка, аналіз і зберігання даних – цей тренд залишиться не на рік, бо кількість даних, які ми щоденно зберігаємо, зростає. В Україні є можливість вивчати ці дисципліни в університетах, а також можливість доповнювати знання неформальною освітою всередині ІТ-компаній. Серед різних сценаріїв «після перемоги» ми також очікуємо і прихід великих бізнесів. Це впливатиме не тільки на індустрію та економіку, а також на якість освіти. І цей трикутник — держава, бізнес, освіта — ефективний план взаємодії, який стимулюватиме покращення навчання та збільшення кількості студентів.

Ольга Кравченко, рекрутер EPAM University

«Кандидати, які приходили в 2022, обережніші та краще знають англійську»

Без сумніву, 2022 - рік змін. Втім, переглянувши плани EPAM University на цей рік, ми бачили, що основні задуми ми таки втілили — війна стала лише каталізатором їх реалізації. Так ми розширили локації та почали проводити тренінги в нових країнах; реалізували масштабні проєкти для світчерів, яким бракувало знань основ комп’ютерних наук; отримали досвід грантової освіти у співпраці з IT Generations. Процеси навчання в EPAM University стали більш автоматизованими, з’явилися програми для самонавчання і на сьогодні на них навчаються понад 12 тисяч бажаючих. 

Ми помітили, що змінилося ставлення кандидатів до навчання. Сьогодні учасники програм, які хочуть успішно пройти навчання, приділяють йому більше уваги і часу, в них більше мотивації, є розуміння, що процес переходу може зайняти більше часу і вони готові на триваліше навчання. Світчери, з якими ми працювали в 2022 році, стали обережніше ставитися до зміни роботи, приймають більш виважені рішення щодо кар’єрного майбутнього. Щодо студентів – вони стали ретельніше готуватися, краще знають англійську. Можливо, отримали практику за останній рік за кордоном чи скористалися можливостями навчальних платформ. Більшість розуміє, що світ – відкритий і повний можливостей.   

Серед популярних ІТ напрямів змін немає: лідерами лишаються Java, DevOps, Test Automation, Front End та мануальне тестування. Припускаю, що така тенденція лишиться в подальшому. Серед softskills, які особливо затребувані в 2022 році і які варто розвивати в майбутньому, на перше вийшли адаптивність, вміння самостійно працювати з інформацією та відкритість до нового. Але є головна відмінність – перехід у формат самонавчання змушує звертати увагу на кандидатів, які демонструють хороші навички самоорганізації і самодисципліни. Власне, це спостереження підтверджує й останнє дослідження Coursera, яке називає ТОП-3 якості - комунікаційні навички, управління змінами та професійний розвиток.

Ірина Шевчук, маркетолог EPAM University

«2022 — рік тисяч новачків в ІТ»

Зміна місії. З початком повномасштабної війни ми змінили вектор і спрямували всі активності на допомогу людям, які роблять перші кроки в опануванні ІТ-професії. Через війну стало зрозумілим, що знання – це найстабільніша інвестиція, яка залишиться активом в будь-якій ситуації, незалежно від країни, зовнішніх факторів чи умов. Тисячі людей втратили роботу, тисячі — виїхали за кордон. Всі вони шукали можливості опановувати нову, стабільну професію. Виявилося, що в ІТ це можна зробити самостійно. Ми помітили, що зараз у людей є розуміння, що за кілька тижнів нову професію не опануєш; вони готові довго навчатися, розуміючи, що може бути складно.

Подій менше, аудиторія – більша. Сьогодні на ринку доступні багато освітніх продуктів, особливо комерційних, і супровідних подій – вебінарів, марафонів, мітапів тощо. Цього року нам вдалося організувати п’ять великих онлайн заходів. Для порівняння в 2021 році таку кількість ми проводили за два місяці. Втім, події EPAM University зараз збирають значно більше учасників. Вони більше не конкурують, як раніше, з розвагами та дозвіллям. Радше з фундаментальними цінностями піраміди Маслоу – спочатку безпека та дах над головою, потім розвиток. Попри всі обставини, на вебінар з Product Management прийшли майже тисяча людей, інтенсив Марафон ІТ-Технологій охопив більше 5 тисяч охочих, конференція із SoftSkills зібрала понад чотири тисячі реєстрацій з різних країн. З весни кількість підписників у соцмережах ЕРАМ University виросла в 1,5 рази – це підтверджує інтерес до ІТ-сфери. Водночас ми стали ще більш якісно підходити до їх організації подій, зважати на контент, актуальність, можливі зміни сценаріїв. Думаю, цього року ми «прокачали» гнучкість та вміння швидко запускати продукт на освітній ринок. Ту ж програму IT Fundamentals вдалося розпочати за півтора місяці – від ідеї до старту першої групи.

Пандемія привчила нас до онлайн формату, війна – до самостійного навчання. Через загрози обстрілів чи відключення електроенергії не всі учасники можуть вчасно підключатися до навчальних зустрічей. Стало складніше планувати. Ми все частіше використовуємо відеозаписи лекцій та заходів. Враховуємо, що події тепер відбуваються в різних часових поясах – для українців по всьому світу. Складнішою стала робота тренерів, лекторів, менторів – доводиться враховувати безліч факторів і водночас бути готовим до відміни в останні хвилини. Виступи з укриттів, у темряві, з мобільного інтернету, планування з огляду на загрози ракетних ударів по понеділках – на жаль, це стало нормою в 2022 році. Контент-план міг враз стати не актуальним, подія - відмінитися, спікер не підключитися, але нам вдавалось швидко залагоджувати проблеми і це вміння стало нашою суперсилою.

Найскладнішим робочим днем для команди маркетингу виявилося 16 грудня: ми кілька місяців готувалися до проведення Junior Soft Skills Conference і за годину до старту почалася повітряна тривога. Довелося перенести подію на кілька годин пізніше, щоб команда, спікери та учасники могли з безпечних місць підключитися та зосередитися на навчальному контенті. Але ми впоралися і навіть ракетний обстріл не зупинив нас на шляху до нових знань.

В 2023 році ми очікуємо перемоги і старту нових потужних освітніх проєктів!

17