article-spots
article-carousel-spots
programs
Матеріали
Прокладаємо шлях: roadmap до експерта з Test Automation
5 трав 2023

Продовжуємо цикл «Roadmap для початківців». Після рекомендацій для майбутніх Java та .NET розробників, переходимо до автоматизації тестування.

Цей напрям цікавить багатьох, проте через різноманіття мов програмування, якими можна писати автотести, велику кількість фреймворків та бібліотек, скласти план навчання доволі важко. Звичайно, єдиного правильного варіанту немає, проте пропонуємо дослухатися до порад нашого колеги Андрія Яременка, Lead Software Test Automation Engineer в ЕРАМ.

Спершу, зверніть увагу на схему, яка допоможе вам зробити перші кроки на шляху до вашої мети.

Повна схема в деталях доступна для перегляду та скачування за посиланням.




Переходимо до корисних матеріалів для самопідготовки

Якщо перефразувати відомий вислів — «щоб стати тестувальником, потрібно думати як тестувальник». Книга Beautiful Testing: Leading Professionals Reveal How They Improve Software by Tim Riley, Adam Goucher – відкриє вам «віконце» до думок, переживань та випадків з професійного досвіду QA спеціалістів і водночас познайомить вас з фундаментом професії. Книга написана легкою мовою, а кожна концепція проілюстрована цікавими прикладами з практики.

Ще одна корисна книга для початківців — The Way of the Web Tester: A Beginner's Guide to Automating Tests — стане в нагоді не тільки майбутнім автоматизаторам, але й розробникам: ви навчитеся створювати надійні рішення та розширите знання термінології та засобів координації написання та організації автотестів.

Під час навчання обов’язково користуйтеся офіційними джерелами a must для інженерів з тестування ПЗ, незалежно від специфіки роботи:

  1. International Software Test Institute: тут ви знайдете пояснення всіх аспектів тестування програмного забезпечення, опис процесів, метрик, ризиків та багато корисної інформації.
  2. ISTQB Syllabus Foundation Level: матеріали для підготовки ISTQB сертифікації — чудове джерело, щоб якісно систематизувати знання.
  3. ISTQB glossary: словник з визначеннями найпоширеніших стандартних термінів з царини тестування. Проте, не варто вчити його напам’ять: достатньо переглянути та зберегти в закладках.


Інженер з автоматизації тестування має опанувати одну чи кілька мов програмування. Якщо ви починаєте з Java, як рекомендовано у нашій «дорожній карті», скористайтеся цими матеріалами:

  • Head First Java by Kathy Sierra, Bert Bates — вичерпний навчальний посібник, який знайомить читача із Java та об’єктно-орієнтованим програмуванням. Захопливий стиль, іронія, багато практики — ефективний мікс.
  • Згодом можна перейти до книг Java: A Beginner’s Guide або Java: The Complete Reference, обидві від Herbert Schildt.
  • Зверніть увагу також на Java for Testers Алана Річардсона — як зрозуміло з назви, вона фокусується специфіці використання Java саме в тестуванні.


Під час вивчення Gradle та Maven, перегляньте курс Maven Quick Start: A Fast Introduction to Maven by Example на Udemy та більш грунтовну працю Maven: The Complete Reference.

На LinkedIn пройдіть курс Learning Gradle та згодом переходьте до офіційної документації — Gradle Guides.

Пам’ятайте, що практичний досвід має вирішальне значення під час навчання. Тому обов’язково практикуйтеся на невеликих проєктах або вправах. Чимало open-source проєктів можна знайти на GitHub. 

Не гайте часу, якщо ви готові перейти до практичного застосування отриманих знань. Реєструйтеся на наші навчальні програми, щоб розширити свої навички в цій сфері й почати свою кар'єру з навчальними програмами EPAM Campus з автоматизованого тестування.